Program Hakkında

Çok önemli bir turizm destinasyonu olan bölgemizde her geçen gün artan turizm faaliyetlerine bağlı olarak artan turizm talebi ile birlikte modern turizm tesislerinde eğitimli, teknik donanıma sahip, bölge mutfağının turistik ürün olarak sunulmasına katkıda bulunabilecek profesyonel hizmet anlayışı önem arz etmektedir. Bölgenin ekonomik kalkınma gücüne bakıldığında turizm sektörü ilk sıralarda yer almaktadır. İlçede yıllık ziyaretçi sayıları da göz önüne alındığında ulusal ve uluslararası alanda sunulacak olan yiyecek içecek hizmetlerinin önemi ön plana çıkmaktadır. Bu noktada Aşçılık programının temelde ziyaretçilerin yeme içme ihtiyacını karşılamasının yanında Alanya yerel mutfağının hem ulusal hem de uluslararası alanda tanıtılması ve müşteri memnuniyetinin arttırılması hususunda önemi ön plana çıkmaktadır. Çünkü bu program ile eğitimli,  bilinçli, teknik donanım edinmiş meslek elemanları yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca toplumsal düzeyde artan beslenme ve değişik ürünler tüketme isteği, söz konusu olan aşçılık programına farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır. Bu anlayış doğrultusunda; Aşçılık Programı ile temel eğitim ve öğretimi sağlayacak dersler ve faaliyetler sunulması hedeflenmektedir.

Bu amaçla Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü altında faaliyet gösteren Aşçılık Programımız; 2019-2020 öğretim yılı itibariyle 5’i yabancı uyruklu olmak üzere toplamda 45 öğrenci kontenjanı ile eğitim öğretim hayatına başlamıştır.

Programın öğretim süresi 4 yarıyıldır. Programdan Ön Lisans düzeyinde aşçılık eğitimi alarak mezun olan genç bireyler, “Aşçılık Meslek Elemanı” unvanını kazanarak; turistik tesislerde,  yiyecek-içecek işletmeleri ve ağırlama sektörünün değişik faaliyet alanlarında, pastacılık sektöründe, özel veya resmi kurumların mutfaklarında, toplu beslenme yapan tüm işletmelerde, aşçılık eğitimi veren kurumlarda çalışma olanağı bulabilmektedirler. Ayrıca, programımızdan mezun olan öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavı ile ilgili alanlardaki lisans programlarına geçiş hakları da bulunmaktadır.

 Dikey Geçiş Sınavı ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

-Aile ve Tüketici Bilimleri

- Beslenme ve Diyetetik

- Gastronomi

 -Gastronomi ve Mutfak Sanatları

- Mutfak Sanatları ve Yönetimi

-Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği

Eski Site