Program Hakkında

Program hem Alanya Bölgesinde hem de ülkemizde turizm faaliyetleri kapsamında önemli bir yer tutan turizm animasyonu alanına dönük ihtiyaca cevap vermek üzere tasarlanmıştır. Bölgenin bu alandaki eğitimli personel ihtiyacını karşılamak ve özellikle turizm sektörüne yönelik turizm animasyonuna destek vermek amacı ile yüksekokulumuzda Turizm Animasyonu programı açılmıştır. Turizm Animasyonu programı, ilçedeki Turizm Eğlence Hizmetleri alanında çalışan personelin niteliklerini arttırması, müşteri memnuniyetinin ve işletme verimliliğinin artması, turizm sektörüne sağlayacağı süreklilik ve ivme açısından önem taşımaktadır.

Programın öğretim süresi 4 yarıyıldır. Programda derslerin tamamını başarıyla tamamlayan öğrencilere Turizm Animasyonu alanında ön lisans diploması verilir. Önlisans programını tamamlayan ve mezuniyet koşullarını sağlayan öğrenciler  DGS' ye (Dikey Geçiş Sınavı) girmeye hak kazanır.  Bu sınavlardan aldıkları puanlara göre, dört yıllık fakülte ve yüksekokullardan drama ve oyunculuk, oyunculuk, sahne sanatları, rekreasyon ve tiyatro bölümlerine geçiş yapabilirler. 

Öğrencilerimiz “Turizm Meslek Elemanı ve Animatör” olarak mezun olacaklardır. Bu nedenle küçük bir eğlence mekânından büyük bir turistik tesise kadar animatörlük işlerini yürütebilecek bilgi ve beceriye sahip olacaktırlar. Mezunlarımız turistik işletmelerin animasyon departmanlarında ya da animasyon şirketlerinde iş bulma olanaklarına sahiptirler. Ayrıca eğlence sektöründe, anaokulu ve ilköğretim okullarında, belediyelerde, Halk Eğitim Kurumlarında, animasyon ajanslarında, organizasyon şirketlerinde, tiyatrolarda, televizyonlarda vs. iş bulabilirler.